Archiwum 2016 - Korona Gór

Menu
Przejdź do treści
PLANY

Jak co roku w kalendarzu jest kilka planowanych wypraw. Wzorem poprzedniego roku trudno powiedzieć czy dojdą one do skutku, jednak należy mieć nadzieję, że ten rok będzie bardziej urodzajny.
Do planów zaliczyć można:
A) Góry krajowe:
  - jak zwykle Beskidy, Gorce lub coś z Sudetów,
B) Góry zagraniczne:
  - wyprawę w Słowackie Tatry Zachodnie,
  - wyprawę w Góry Wołowskie (Słowacja)
C) Korona Europy:
  - zapewne szczyty Alpejskie
D) Inne bliżej nie określone:
  - te powstaną pod wpływem impulsu i zazwyczaj są                
   najlepszeAKTUALNOŚCI

****************************************************
Podsumowanie wypraw górskich w roku 2016

Rok 2016 powoli dobiega końca. Czas już więc aby dokonać jego pierwszych podsumowań.

Pierwsza wyprawa górska odbyła się pod koniec marca i podczas niej odwiedziliśmy Koskową Górę w Beskidzie Makowskim.  

Do kolejnej wyprawy czekaliśmy równy miesiąc. Wtedy to na długi weekend majowy udaliśmy się do Rożniavy w południowej Słowacji.
Jako pierwszą odwiedziliśmy nie okoliczne Góry Wołowskie lecz węgierską Matrę. Takim to oto sposobem 30 kwietnia zdobyliśmy Kekes,  pierwszy w tym roku szczyt należący do Korony Europy. Następnego dnia podróżowaliśmy już po Górach Wołowskich zdobywając Zlaty Stol. W ostatnim dniu udaliśmy się w podróż po Słowackim Krasie.

Drugi majowy długi weekend spędziliśmy w rejonie Kotliny Kłodzkiej.
W pobliżu Kudowy Zdroju mieliśmy dość duży wybór szlaków górskich zarówno po polskiej jak czeskiej stronie. W pierwszym dniu udaliśmy się do naszych południowych sąsiadów zwiedzając Teplickie Skały oraz Adrspachy. Szlaki mało wymagające lecz bardzo malownicze. Następnego dnia postanowiliśmy odwiedzić kolejny już raz Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Ogrom ludzi oraz kolejka przed wejściem na szczyt trochę ostudziła nasze zapędy. Mimo wszystko po zejściu w dół nabraliśmy ochoty do udania się na szlak mniej uczęszczany prowadzący do Schroniska Pasterka. Mając doświadczenia dnia poprzedniego na kolejny dzień zaplanowaliśmy odwiedziny Czech. Tym razem zwiedzaliśmy Broumovskie Sceny, które stanowiły ostatni punkt naszej wyprawy.

Już po kilkunastu dniach udaliśmy się w Beskid Makowski wychodząc na Kudłacze.

Wszystkie opisane powyżej wyprawy były dopiero preludium do tego co najlepsze.

W lipcu rozpoczyna się prawdziwa przygoda górska. Jako wstęp to pierwsze w tym roku odwiedziny Słowackich Tatr z wyjściem w dniu 22 lipca na Jagnięcy Szczyt.

Po tygodniu wyruszyłem w Alpy a dokładnie do Zermat z zamiarem zdobycia trzeciego co do wysokości szczytu Korony Europy - Dufourspitze. Tak się też stało i w dniu 2 sierpnia stanąłem na najwyższej górze Szwajcarii.

Zaraz po powrocie ze Szwajcarii udałem się na kolejną wyprawę w Alpy tym razem do Mojstrany na Słowenii. Zwieńczeniem wyprawy było zdobycie najwyższego szczytu tego kraju - Triglava.

Plany były bardziej ambitne więc ze Słowenii pojechaliśmy do Lichtensteinu z zamiarem zdobycia szczytu Grauspitze.  Z uwagi na przyczyny techniczne (brak możliwości wyjazdu kolejką) szczyt ten będzie musiał jeszcze trochę poczekać.

Wrzesień to czas ponownych odwiedzin Tatr. Tym razem realizowaliśmy kontynuację wędrówki po słowackich Tatrach Zachodnich. Naszym łupem padły między innymi: Grześ, Rakoń,Wołowiec, Salatyn, Spalona Kopa, Pachol, Banówka, Hruba Kopa i Trzy Kopy.

Ostatnim akcentem górskim była wyprawa w Słowackie Bieszczady, czyli Bukovske Vrchy. Tym razem kolejny raz odwiedziliśmy Krzemiec, Ciertaż oraz Rabią Skałe.

Ogólnie można stwierdzić, że wszystkie założenia z planów na rok 2016 zostały zrealizowane.

Rok 2016 można uznać za bardzo udany po względem projektu "Korona Europy", gdyż wzbogacił on mój dotychczasowy dorobek o kolejne trzy szczyty.


****************************************************
Słowackie Bieszczady czyli Bukovske Vrchy

Na przełomie września i października odwiedziliśmy miejscowość Nova Sedlica zlokalizowaną na wschodzie Słowacji. To dobre miejsce do wędrówek w Bukovskie Vrchy. Korzystając z pięknej pogody odwiedziliśmy szereg szczytów. Poniżej dwa filmy z naszych wypraw(kliknij w obrazki).

****************************************************
Tatry Zachodnie

Ładna wrześniowa pogoda zachęciła nas do realizacji planów związanych
z Tatrami Zachodnimi. Zdobyliśmy kilka szczytów i cieszyliśmy się wspaniałymi widokami. Pod zdjęciem kilka filmów z wyprawy.film        film      film
****************************************************
                                     
Liechtenstein - Grauspitz

Po kilku sukcesach w Koronie Europy pojawiła się też porażka. Byliśmy blisko najwyższego szczytu Liechtensteinu - Grauspitz, lecz  nie udało się go zdobyć. Przyczyna była banalna, brak rezerwacji biletu na kolejkę Älplibahn i brak czasu aby wejść na szczyt od samego dołu. Szkoda, że szwajcarzy nie zostawiają części biletów dla turystów (tak jak choćby u nas na Kasprowy, bilet można kupić online ale też fizycznie stojąc w kolejce). Odeszliśmy od kas z "kwitkiem" podobnie jak grupa Niemców przed nami. Grauspitz musi więc trochę na nas poczekać.

****************************************************
Słowenia z Triglavem   

Po Szwajcarii przyszedł czas na Słowenię. W dniu 9 sierpnia 2016 roku stanęliśmy na szczycie Triglav, czym Korona Europy wzbogaciła się o 11 element. Zobacz film****************************************************
"Akcja Szwajcaria"  

W dniach 30-07-2016 do 04-08-2016 odbyła się "Akcja Szwajcaria" zwieńczona w dniu 02-08-2016 roku zdobyciem najwyższego szczytu tego kraju Dufourspitze.Zobacz film

****************************************************
Tatry Słowackie

Jagnięcy Szczyt w dniach 21 i 22 lipca 2016 roku stał się celem naszej podróży. Cel osiągnięto w dniu 22 lipca 2016 roku. Poniżej relacja z wyprawy (kliknij w zdjęcie)


****************************************************

Drugi majowy długi weekend 2016 roku dobiegł końca

Końcówka maja 2016 roku obfitowała w wyprawy. Pierwsza z nich odbyła się w dniu 25 maja, a swoim zasięgiem objęła czeskie Teplickie Skały (foto poniżej - kliknij w zdjęcia aby zobaczyć film)oraz Adrspach (foto poniżej).Malownicze skały nie pozwalały oderwać od siebie wzroku. Szkoda tylko, że do całości zabrakło błękitu nieba.
Kolejny dzień - 26 maja to wyprawa szlakiem przez Góry Stołowe, a więc Sczeliniec i inne przyległe nie mniej ciekawe miejsca (foto poniżej).Ostastni dzień  27 maja to znów powrót na czeską stronę i zwiedzanie Broumovskich Stěn (foto poniżej).****************************************************

Po Górach Matra kolej na Góry Wołowskie i Słowacki Kras

Słowacja to cel szeregu moich górskich wypraw. Nie inaczej było w weekend majowy, kiedy to odwiedziłem Góry Wołowskie z najwyższym szczytem Zlaty Stol oraz leżący obok wspomnianych gór Słowacki Kras. Relacja filmowa z jednej i drugiej wyprawy po kliknięciu w zdjęcia.


Góry Wołowskie


Słowacki Kras

****************************************************
Kekes dodany do Korony Europy

W dniu 30 kwietnia 2016 roku do Korony Europy dodałem kolejny element - Kekes, czyli najwyższą górę Węgier. Relacja filmowa z wyprawy dostępna po kliknięciu w zdjęcie.****************************************************
Na pierwszą wyprawę w góry przyszło mi w tym roku dość długo czekać. W dniu 29 marca 2016 roku postanowiłem to zmienić i wyruszym w miłym towarzystwie w Beskid Makowski. Celem wyprawy stała się Koskowa Góra. Relacja z tej wyprawy dostępna w poniższym filmie.

(Kiliknij w obrazek)© 2020 Jarosław Walczak. Wszystkie prawa zastrzeżone
Wróć do spisu treści