Aktualności - plany - Korona Gór

Menu
Przejdź do treści
PLANY

Trudno uwierzyć, że lata tak szybko biegną i to, co nie tak dawno było planami wypraw, jest już wspomnieniami po nich. Idąc z duchem czasu, przystąpiłem kolejny raz do planowania wypraw w nowym roku. Wydaje mi się, że jest to, odpowiedni moment do sprecyzowania tego, co zamierzam robić w najbliższym czasie. Plany są niestety tylko planami i zawsze mogą ulec zmianie.


Do planów zaliczyć można:

A) Góry krajowe:

- tradycyjnie najbliższe okolice: Beskidy, Gorce i Tatry.

B) Góry zagraniczne:

- Słowackie Tatry Zachodnie,

- Pasmo górskie Eifel na pograniczu niemiecko-belgijskim

C) Korona Europy:

- kraje Beneluxu, oraz realizacja tym razem "Podróży Skandynawskich"

D) Inne bliżej nieokreślone:

- te powstaną pod wpływem impulsu i zazwyczaj są najlepsze.

AKTUALNOŚCI


**********************************************************************************
Wyprawa w Słowackie Tatry Zachodnie

W sierpniu odwiedzliliśmy kolejny raz Tatry Zachodnie po Słowackiej stronie. W planach była między innymi Bystra. Jednak nocna burza pokrzyżowała nam plany. Przejście szlakiem w kierunku Bystrej i na Otargańce było zablokowane przez powalone  drzewa. Zatarasowały one przejście na dość długim odcinku. Musieliśmy zmienić swoje plany udając się w kierunku Barańca. Wracając zobaczyliśmy ogrom zniszczeń.
**********************************************************************************


Kebnekaise  to ostatni szczyt w zestawie "Podróży Skandynawskich"

Wszystko, co dobre jak szybko się zaczyna, tak szybciej się kończy. Nasza podróż po Pólwyspie Skandynawskim dobiega końca. Ostatnim akcentem staje się zdobycie nawyższego szczytu Szwecji Kebnekaise 2111 m n.p.m. Szczyt ten w 2018 roku z uwagi na ocieplenie klimatu troszkę się obniżył i tym samym stracił miano najwyższego punktu Szwecji. Staje się tak ponieważ, tzw. południowy wierzchołek pokryty jest lodowcem, którego pokrywa albo spada, albo rośnie. Północny szczyt to lita skała o wysokości 2096,8 m n.p.m..

**********************************************************************************************************

W krainie Swiętego Mikołaja - Finlandia i szczyt Halti

Z Norwegii przemieszczamy się przez Szwecję do Norwegii, po to, aby z okolic Birtavarre wejść na najwyższe wzniesienie Finlandii, jakim jest Halti 1324m n.p.m. Halti pada naszym łupem w dniu 26-07-2019 roku. Przy okazji wchodzimy też na Halti w wersji Norweskiej.
*********************************************************************************************

Podróże Skandynawskie

Po Beneluxie przyszedł czas na "Podróże Skandynawskie". Naszym celem stały się wszystkie szczyty znajdujace się na Półwyspie Skandynawskim. Pierwszy kraj to Norwegia ze szczytem Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.). Szczyt zdobywamy w dniu 23-07-2019 roku.
******************************************************************************************************

Wyprawa na Hohe Acht

Hohe Acht (746,9 m n.p.m.) znajduje się w Niemczech w paśmie High Eifel na wschód od Adenau. Góra jest trzeciorzędowym wulkanem, którego stożek składa się ze skały dolnego dewonu, a jego szczyt składa się z bazaltu .
******************************************************************************************


Korona Europy - akt trzeci

Po Belgii czas ruszyć w kierunku ostatniego szczytu Beneluxu, jakim jest Vaalserberg 322,7 m n.p.m. w Holandii. Dodatkowemu smaczku w tym przypadku dodaje tak zwany trójstyk granic państw takich, jak: Niemcy, Holandia, Belgia.
******************************************************************************************

Korona Europy - akt drugi

Luksemburg nie zajął nam dużo czasu, więc aby go wykorzystać, ruszyliśmy dalej do Belgii. Po krótkim czasie staliśmy już na Signal de Botrange 694 m n.p.m.
******************************************************************************************

Koronę Europy 2019, czas zacząć!!!

W dniu 2 maja 2019 roku na dobre rozpoczęliśmy realizację projektu Korona Europy. Na pierwszy ogień poszedł Luksemburg ze swoim najwyższym szczytem o nazwie Kneiff. Szczyt nie jest zbytnio wybitny, ale w końcu to najwyższy punkt tego kraju o wysokości 560 m n.p.m.


******************************************************************************************
Pilsko w marcu

Pomimo, że to sezon narciarski, co zresztą widać na filmie, my postanowiliśmy wybrać się w Beskidy. Pilsko to nie tylko ośrodek narciarski, ale też super górka, która w zimowych warunkach staje się bardzo wymagająca.
*****************************************************************************************

Rozpoczęcie roku w górach

17 lutego  wystartowaliśmy z wyprawami górskimi na rok 2019. Punktem startu jak to bywało w wielu poprzednich latach była Babia Góra. Tym razem z super widokami i z lekkim wiaterkiem.
© 2019 Jarosław Walczak. Wszystkie prawa zastrzeżone
Wróć do spisu treści